Słowiańskie tradycje
Tradycja wspólnych spotkań Słowian w Ruskiej Bani sięga X-go wieku naszej ery. Był to sposób na utrzymanie dobrego stanu zdrowia, tak fizycznego, jak i duchowego.
Bania była miejscem świętym, w którym należało zachowywać się godnie jak w świątyni.
Tak jak my zabieramy gości do świata Szeptunki, tak kiedyś do Bani zapraszano strudzonych wędrowców.
W rytuale Bani biorą udział trzy żywioły: ognia, wody oraz powietrza. Jeśli chcesz poczuć ducha Słowian, to tak jak oni, życz wybierającej się do niej osobie „lekkiej pary”.
Rytuały…
W Szeptunce pieczę nad rytuałami sprawuje doświadczony Saunamistrz. To wrażliwy opiekun i czuły przewodnik, który sprawi, że nawet rozpoczynający przygodę z wysokimi temperaturami goście poczują pełnię odprężenia i przeniosą się w świat słowiańskich tradycji.
Nasza specjalność to rytuały prowadzone w kulturze Ruskiej Bani. Ich częścią są napary z uprawianych i zbieranych przez nas ziół, witki brzozowe, dębowe i pokrzywowe z okolicznych lasów, jak i dym, który w tym wtórnym cyklu zabiera nas do korzeni i dostarcza pełnię mocy Matki Natury.
Do masaży witkowych stosujemy witki brzozowe, dębowe, piołunowe, lipowe, modrzewiowe, eukaliptusowe, a nawet jałowcowe i pokrzywowe.
Kąpiel parowa wraz z witkowaniem ma na celu przyspieszenie obiegu krwi w skórze oraz tkankach głębszych. Olejki eteryczne zawarte w liściach dodatkowo „zasilają” organizm. Ruska Bania w porównaniu do szerzej znanej Sauny Fińskiej dostarcza niższych temperatur (60 – 70 C), większą wilgotność (do 70%) i dłuższy czas trwania rytuału (do 2h).
Na indywidualne życzenie łączymy rytuały masażu witkami z kąpielą parową, zapewniając najbardziej wymagającym gościom pełne spektrum odprężenia.